اطلاعیه ها

مناسبت روز

  • مناسبت روز

چندرسانه ای

نوع رسانه
12
جزئیات
0 0
708 بازدید
نوع رسانه
11
جزئیات
0 0
740 بازدید
نوع رسانه
10
جزئیات
0 0
712 بازدید

تیزر رسمی معرفی لپ تاپ گیمینگ شائومی

جزئیات
توسط مدیر سایت 2 سال قبل
در فیلم ها
0 0
1,054 بازدید

همایش تالاب1همایش "تالاب بین المللی گاو خونی تهدیدها و امیدها" با مشارکت معاونت فرهنگی واحد صنعتی اصفهان، دانشکده منابع طبیعی دانشگاه صنعتی اصفهان و اداره کل محیط زیست استان،13 بهمن ماه در تالار شهید فتوحی دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی جهاددانشگاهی واحد صنعتی اصفهان، نماینده مردم شهرستان فلاورجان و رئیس مجمع نمایندگان استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی،13 بهمن ماه در آئین افتتاحیه این همایش گفت: خشكيدن تالاب گاوخوني مشكلات زيست‏محيطي بسیاری نه تنها براي استان اصفهان بلكه براي استان‏هاي هم جوار به همراه داشته، و بارها در ادوار گذشته مجلس نیز در صحن مجلس اشاره داشته ام که اگر تالاب گاوخوني خشك شود و ريزگردهاي سمي‏اش در هوا پراكنده شود، فقط اصفهان را تهديد نمي‏كند بلکه استان های همجوار و حتي تهران را تهديد مي‏كند و شايد الان تهديدهايش بیشتر هم شده به دليل اينكه مدتي پساب وارد تالاب گاوخوني مي‏شود، يعني به جاي آب پساب آمده وارد شده و خطرات زيست‏محيطي اثراتش بيشتر مي‏شود.

حجت الاسلام سید ناصر موسوی لارگانی افزود: هيچ دوره ای اتحاد و انسجام فعلی در میان نمایندگان استان وجود نداشته مخصوصاً براي آب بيش از 25 جلسه با مسئولين تراز اول كشور، رئيس مجلس، معاون اول رئيس جمهور و معاون اول رئيس قوه قضائيه و وزراي نيرو تشکیل شده و يكي از خواسته‏هاي نمايندگان استان، بحث احياي زاينده‏رود و تالاب گاوخوني بوده كه در خيلي از جلسات هر 20 نماينده شركت داشته اند، اما بعد از پيگيري‏هاي زياد نتيجه‏اي كه انتظار داشتیم، حاصل نشد تصميم به استعفای دسته‏جمعي که در تاريخ مجلس شورای اسلامی بي‏نظير بود، گرفته شد و نمايندگان استان بصورت رسمی و كتبی استعفای خود را تقديم هيئت‏رئيسه مجلس کرده و درخواست طرح در جلسه علني مجلس را مطرح کردند.

وضعیت تالاب‏ها وضعيت در حوزه‏ي زاينده‏رود بحراني است

همچنین رئيس دانشکده منابع طبيعي دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: تلاش های صورت پذیرفته در دانشگاهها در طول 40 سال عمر نظام مقدس جمهوری اسلامی، یکی از مهم ترین عوامل موفقیت نظام در حل معضلات و مشکلات بسیار بزرگی بوده که یا ایجاد شده یا (توسط دشمنان نظام ) بر ما تحمیل کرده اند .

دکتر ابراهیمی با بیان این مطلب که معضلي كه امروز مورد بحث همایش است، موضوع چندان مشكلي نيست و در صورت اراده و تلاش همگاني این معضل قابل حل خواهد بود، افزود: ما وظيفه داريم با كمك و هم‏افزائي اين مشكلات را حل كنيم، اميدواريم اين نشست‏ها و گردهمايي‏ها فتح باب نگرش علمي و منطقي و هم‏افزائي در مديريت منابع كشور و منابع آبي كشورمان باشد.

وی در قسمت دیگر سخنان خود تصریح کرد: وضعیت تالاب‏ها وضعيت در حوزه‏ي زاينده‏رود بحراني است. اكثر تالاب‏هاي ما خشك شده و سطح آب پايين است.

وی افزود: بحث ما بحث حقوقي است و يك سوم آب سد زاينده‏رود بدون برنامه استفاده مي‏شود و همچنین به بیان نظرات کارشناسی خود پرداخت.

احداث سدها و مدیریت ناقص بر سدها و رودخانه ها از جمله دلایل خشکی تالاب هاست

همچنین دکتر بصیری عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: مسئله مهم این است که اهميت محيط زيست را درك نكرديم و از همه محروم تر تالاب‏ها هستند. اهمیت تالاب ها کمتر از همه منابع طبیعی مورد توجه قرار می گیرد و بايد اين اهميت نشان داده شود و در این میان رسانه ها بزرگترین رسالت را بر عهده دارند و متاسفانه به این رسالت خود عمل نمی کنند.در صداوسيما شما چقدر در رابطه با تالاب در این 40 ساله مطلب شنیده اید؟ اما در رابطه با پخش تبلیغات کالاهای مختلف چون پول دریافت می کنند، حجم زیاد تبلیغات را مشاهده می کنید، اما در رابطه با تالاب که پول زیادی نیست،کسی اهمیت نمی دهد و صدایش بلند نیست.

وی افزود: تالاب‏ها اكوسيستم‏ها منحصربه‏ فرد داشته و مولد نیز هستند و در حد فاصل زيست گاه‏هاي آبي و خاكي قرار گرفته اند، یعنی مرز آب و خاك هستند و در دو جبهه تنوع زیستی را در خاک و آب و هم در هوا حمایت می کنند. تالاب‏ها نقش كليدي در نگهداری بسیاری از چرخه های طبیعت دارند و آب‏ها را به خاطر وجود گياهان ارزشمند و یا ته نشستی که از رسوبات آب بوجود می آید، تسويه مي‏كنند .

وی در بیان علت خشک شدن تالاب ها افزود: احداث سدها و مدیریت ناقص بر سدها و رودخانه ها ، طرح های استقرار مدیریت استانی آب ها و عدم در نظر گرفتن ظرفيت محیط ورودخانه‏ها از جمله دلایل خشکی تالاب هاست.

این استاد دانشگاه بیان داشت: خوشبختانه در کشور ایران قوانین بسیار خوبی در خصوص آب وجود دارد و هیچ جایی اجازه تعرض به حقابه ها را نداده و اگر کسی به حقابه تعرض کند باید آنرا جبران و تامین نماید.اما متاسفانه با وجود اینکه شورای عالی آب بر حقابه های کشاورزان تصریح کرده، ولی وزارت نیرو و وزیر نیرو علاقه ای به تقویت این موضوع نداشته و به دنبال تضعیف موضوع حقابه هاست.

دکتر بصیری تصریح کرد: دولت در حوزه زاینده رود 384 ميلیون مترمكعب ، توسط تونل دوم کوهرنگ و چشمه لنگان تأمين آب كرده ولي يك ميليارد و نهصدو پنجاه میلیون متر مکعب آب واگذار كرده، یعنی کمبود آب را از حقابه های زیست محیطی و کشاورزی تامین کرده است.

وی، مدیریت آب را مهم تر از تامین آب دانست و تاکید کرد: فرهنگ سازی راهکار اول و اصلی حفظ و احیای منابع طبیعی و محیط زیست است و چنانچه فرهنگ سازی نداشته باشیم در این مسیر هیچ گاه موفق نخواهیم بود.

فرهنگ‏سازي اولين قدم در راه توسعه‏ي كشور است و با نهايت تأسف در كشور آخرين مقوله ای که به آن می پردازیم فرهنگ سازی است. ما توسعه را اشتباه تعريف كرديم و منابع پايه را از بين برديم.

وی در ادامه به ارائه راهکارهای احیای رودخانه زاینده رود و تالاب گاو خونی اصفهان پرداخت.

گفتنی است؛ در این همایش مسئولین استانی، کارشناسان و اساتید دانشگاه به بیان گزارش اقدامات و دیدگاه کارشناسی خود در جهت احیای رودخانه زاینده رود و تالاب گاو خونی در اصفهان پرداخته و به پرسش های مطرح شده در همایش پاسخ دادند.

مطالب بایگانی شده